Zahtjevna pravila
Nermin Hadžić iz Agencije za certifikaciju halal proizvoda izjavio je za Faktor da je halal sve što je islamskim propisima dozvoljeno. Postoje dva osnovna kriterija, a to je da proizvod ne smije imati nedozvoljene sastojke i da je siguran za upotrebu.
– Halal se ne odnosi samo na zabranu alkohola i svinjetine. Osim njih, zabranjena su GMO proizvodi, kloniranje, hormoni rasta, kao i mnoštvo veterinarskih lijekova, herbicida, pesticida i fungicida – rekao je Hadžić.
Od pet hiljada halal proizvoda na policama, njih 80 posto ima oznaku. Za proizvode sa bar-kodovima Agencija je izradila aplikaciju za mobilne uređaje, koja nakon skeniranja utvrdi da li je proizvod halal ili ne. Kada je riječ o proizvodima u rinfuzi, kupci se moraju osloniti na prodavača, koji će im reći da li je proizvod halal ili ne.
Halal-hotel
Ovaj certifikat bitan je i sektoru usluga. City Butique prvi je hotel u BiH s ovim certifikatom. Direktorica hotela, Aida Lepara, izjavila je za Faktor da je odluka o uvođenju halal certifikata donesena zbog unapređenja usluge, a i zbog vjerskih uvjerenja.
– Činjenica da halal certifikat znači sigurnost od GMO hrane, znači i da hotel brine o zdravlju gostiju. Mi posjedujemo halal certifikat za pripremu i posluživanje hrane, kao i certifikat za ukupnu uslugu u halal turizmu, gdje je naš hotel ocijenjen sa četiri zvjezdice – naglasila je Lepara.
Ona dodaje kako je za hotel, koji želi dobru ocjenu ukupnih halal usluga, bitno da ima prostorije i opremu (serdžada, tespih…) za obavljanje namaza, džamiju i halal restoran u blizini, te da nudi uslugu spremanja iftara i sehura za goste koji poste.
(Faktor.ba)