Vijesti

Procedura

Procedura

Namjena
Procedura za certificiranje halal kvalitete (u daljem tekstu: Procedura) služi za utvrđivanje sadržaja i redoslijeda aktivnosti koje se poduzimaju s ciljem dokazivanje usklađenosti pojedinih proizvoda i usluga sa zahtjevima Halal standarda. Slijeđenjem koraka procedure osigurava se postizanje potrebnog nivoa povjerenja u halal status proizvoda ili usluga, te pravilna primjena zahtjeva za kvalitet. Odgovornost za provođenje ove Procedure imaju Agencija, organizacija koja se certificira, te osobe koje učestvuju u realizaciji pojedinih aktivnosti.
Procedura je sastavni dio Šeme certificiranja halal kvalitete i primjenjuje se u kombinaciji sa drugim dokumentima navedene Šeme.

Područje primjene
Ova Procedura se primjenjuje u području proizvodnje i prometa halal proizvodima i pružanja usluga na koje se mogu odnositi zahtjevi definirani u halal standardu i drugim normativnim aktima koji utvrđuju zahtjeve za halal proizvode i usluge.

Normativne reference
Za adekvatnu primjenu odredbi ove Procedure neophodno je slijediti odredbe drugih referentnih dokumenata koji se navode u nastavku. Za datirane reference, primjenjuje se samo navedeno izdanje. Za reference bez navedene godine, primjenjuje se najnovije izdanje referentnog dokumenta, uključujući izmjene i dopune.
a) BAS Halal standard 1049:2010 - Halal hrana – Zahtjevi i mjere
b) OIC/SMIIC 2: 2011 - Guidelines for bodies providing halal certification
c) UAE.S 2055-2:2014 OIC/SMIIC 2: 2011 - Halal products - Part two: General Requirements for Halal Certification Bodies
d) ISO/IEC 17065:2012, Conformity assessment — Requirements for bodies certifying products, processes and services
ISO/IEC 17021-1:2015 - Conformity assessment — Requirements for bodies providing audit and certification of management systems — Part 1: Requirements

Termini i definicije
Za potrebe ovog dokumenta koriste se termini i definicije sadržani u standardima BAS 1049, OIC/ SMIIC 1, OIC/ SMIIC 2, ISO/IEC 17021, ISO/IEC 17065, ISO/IEC 17000.


Procedura halal certificiranja se sastoji iz sljedećih koraka:

1. Klijent podnosi zahtjev za halal certificiranje i dostavlja Agenciji dokumentaciju kojom dokazuje da posluje u skladu sa zakonskim propisima i da može zadovoljiti zahtjeve halal standarda
2. Agencija i klijent potpisuju ugovor o halal certificiranju
3. Agencija obučava interne auditore halal kvalitete u kompaniji kako bi znali šta trebaju poduzeti da bi njihovi proizvodi bili halal certificirani
4. Klijent dokumentuje, te prilagođava sve sirovine, materijale i proizvodne procese zahtjevima halal standarda
5. Agencija provjerava da li je klijent ispunio zahtjeve halal standarda
6. Nakon što se utvrdi da je klijent ispunio zahtjeve halal standarda Agencija dodjeljuje halal certifikat

Nakon dodjeljivanja halal certifikata, Agencija prati i kontroliše proizvode i pogone u firmama putem najavljenih i nenajavljenih audita i labaratorijskih analiza.