certificiranje
Procedura
Menu
Procedura certificiranja halal kvalitete
I. Namjena
Procedura za certificiranje halal kvalitete (u daljem tekstu: Procedura) služi za utvrđivanje sadržaja i redoslijeda aktivnosti koje se poduzimaju s ciljem dokazivanja usklađenosti proizvoda i usluga sa zahtjevima Halal standarda. Slijeđenjem koraka procedure osigurava se postizanje potrebnog nivoa povjerenja u halal status proizvoda ili usluga, te pravilna primjena zahtjeva za kvalitet. Sve firme koje su u sistemu halal certificiranja moraju poštovati pravila Procedure certificiranje halal kvalitete.
II. Područje Primjene
Procedura se primjenjuje na proizvodnju i promet halal proizvoda te pružanje usluga u skladu s zahtjevima halal standarda.
III. Normativne reference:
Agencija vrši halal certificiranje prema zahtjevima sljedećih standardima:
- BAS 1049:2023 – Halal hrana, zahtjevi i mjere,
- OIC/SMIIC 1:2019 General Requirements for Halal Food
- UAE.S GSO 2055-1:2015 Halal Food – Part 1 : General Requirements
- UAE.S 993:2022 Animal Slaughtering Requirements According to Islamic Rules
- MS 1500: 2019 Halal Food – Production, Preparation, Handling And Storage – General Guidelines
- OIC/SMIIC 6:2019 Particular requirements for the application of OIC/SMIIC 1 to places where Halal food and beverages are prepared, stored and served
- OIC/SMIIC 9:2019 Halal Tourism Services – General Requirements
IV. Koraci procedure halal certificiranja:
Aplikant (zainteresirana firma) podnosi zahtjev Agenciji za halal certificiranje, uz dostavu propisane dokumentacije: prijava, lista proizvoda te lista sastojaka i dobavljača. Agencija pregleda pristiglu dokumentaciju, i ukoliko je potpuna, šalje Aplikantu punudu za usluge halal certificiranja. Nakon prihvata ponude, Agencija i Aplikant potpisuju ugovor na period od tri godine. Nakon potpisivanja ugovora, organizira se edukacija/obuka kandidata iz kompanije, a koji se obučavaju za interne auditore halal kvalitete, s ciljem da se osposobe da mogu implementirati zahtjeve Halal standarda, odrediti i vršiti nadzor haram kritičnih tački (HrCCP), te provoditi interne audite i edukacije unutar firme.Nakon što firma aplikant implementira zahtjeve halal standarda poslat će zahtjev Agenciji da organizira certifikacijski audit. Certifikacijski audit se sastoji od dvije faze:
- audit prve faze kojim se provjerava spremnost klijenta za zadovoljenje Halal standarda, i
- audit druge faze kojim se procjenjuje implementacija zahtjeva halal standarda u praksi.